Tırnak Sertleştirici Bazlar Ne Kadar Faydalı?

Tırnak Sertleştirici Bazlar Ne Kadar Faydalı?

Kategori: Blog | 2

Selam güzellikler!

 

Bana en çok sorulan sorulardan biri “tırnaklarım çok kırılıyor, hangi tırnak güçlendirici base coatı önerirsin?” 

Bugün bunun cevabını vereceğim.

Esasen hiçbiri bizim istediğimiz sonucu vermez arkadaşlar.

Aslında çoğu güçlendirici baz aynı şekilde çalışır; tırnakları kurutarak sertleştirmek… Tırnaklarınız kısayken kullandığınızda sorun yaşamazsınız. Çünkü kısayken tırnaklarınız bükülmez. Ancak nemini kaybedip kurumuş sert bir tırnak uzamaya başladığında ufak bir darbede kırılır. En ufak darbede kırılan sert bir tırnak için sağlıklı diyebilir miyiz? Ayrıca sert tırnaklarla kendimize, cildimize de zarar verebiliriz değil mi?

İnce ve zayıf olan tırnakları sertleştirmek bir çözüm olmamalıdır.

Süreç şöyle işler:

Tırnak sertleştiriciler tırnak yatağını kurutan kimyasallar içerirler. Özellikle “formaldehit” içeren baz ojelerden uzak durmalısınız. Bunları kullandığınız ilk zamanlarda tırnaklarınızın sertleştiğini görürsünüz. Aslında tırnağınız nemini kaybederek kuruyordur. Sonrasında ise tırnağınız doğal olarak uzamaya başlar ve ufak darbelerde kırılır.

Bu nedenle bizim asıl istediğimiz şey esnek ve dayanıklı bir tırnak olmalıdır.

Esnek olduğunda bir darbeye maruz kaldığında ilk olarak bükülecek daha sonra kırılacaktır. Bu da tırnak kırılmalarını çok azaltacaktır. Tırnağın esnekliğini yaş, sıcak, soğuk, beslenme (vitaminsizlik)  gibi nedenler etkileyebilir.  Aynı zamanda çözücüler ve temizlik malzemelerinden tırnaklarınızı korumazsanız bu malzemeler de tırnaklarınızı kurutacak ve güçsüzleştirecektir.

Peki nasıl güçlü ve esnek tırnaklara sahip olabiliriz?

Tırnaklarımız bildiğiniz üzere katmanlardan oluşur. Üst üste dizilmiş bir sürü kağıt gibi düşünün. Tırnak besleyici yağlar bu katmanların arasına girerek katmanları birleştirir böylece esnek ve güçlü bir tırnağımız olur.

Yani yapmamız gereken tek şey tırnaklarımızı doğru yağlarla bol bol nemlendirmek!

Bu yazımda anlattığım üzere tırnak katmanları arasına girebilecek yapıdaki yağ tırnak bakımının vazgeçilmezi jojoba yağıdır. Jojoba yağı içermeyen bir tırnak bakım yağını boşa almayın derim 🙂  Uzun tırnaklar için tırnaklarımız çok yumuşak veya çok sert olmamalı, esnek olmalıdır.

Bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum.

Tırnaklarımız 50 kat ölü keratin tabakasından oluşur. Yağlar ile sadece bu katmanları birbirine yapıştırırız. Her gün oje süren biriyseniz tırnaklarınız doğal olarak sararır. Çünkü oje pigmentleri bu katmanlar arasına girerek tırnaklarımızı sarı gösterir. Ancak tırnaklarınızı sözde  “nefes aldırarak” ( ölü bir katman nasıl nefes alabilirr?! ), limon veya diş macunu gibi aşındırıcı ve kurutucu etkisi olan maddelerle beyazlatmaya çalışırsanız alacağınız sonuç yine kırılgan ve kuru tırnaklar olacaktır. Eğer tırnaklarınız beyaz olsun istiyorsanız katmanları boyanmış tırnakların uzamasını ve yerine taze tırnağın gelmesini beklemelisiniz. Yapacağınız aksi bir müdahale tırnaklarınızı zayıflatacaktır. Eğer çok rahatsız oluyorsanız anlık beyazlık sağlayan baz ojeleri veya tırnak fondotenlerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca sararmasını bir nebze engellemek için ojelerinizin altına mutlaka baz oje sürmeyi unutmayın. Ojenin pigmentlerinden tırnağınızı koruyacaktır 🙂

 

Sonuç; sağlıklı, esnek ve güçlü tırnaklar!

 

İngilizce bilen güzeller için bu yazımın kaynağının linkini de şöyle bırakayım. Okumak için tıklayın.

 

Bugünlük benden bu kadar! Umarım bir miktar da olsa ezberleri bozmuşuzdur. Yorumlarınızı benimle paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler.

 

 

 

 

 

 

 

2 Yanıt

  1. Yeeeyyy! Bundan sonra yazılarının abonesiyim! 🙂 ♥

Bir Cevap Yazın