Tırnak Yiyenlere Öneriler

Tırnak Yiyenlere Öneriler

Kategori: Blog | 2

Selam güzellikler!

 

Bugünkü konumuz çoğumuzun başına bela olan takıntı; tırnak yemek!

Bildiğiniz gibi ben de bir zamanlar -yaklaşık 10-12 yıl kadar öncesine kadar- tırnak yiyen biriydim. Stresli anlarda beni rahatlatan bir yöntemdi tırnak yemek. Öğrenciliğin ve sınavların verdiği stresle başa çıkma yolumdu. Hatta tırnak yemeyi bıraktıktan sonra saçlarımı koparmaya başlamıştım neyse ki onu da bıraktım 🙂 Tırnak yemeyi bırakmamın nedeni ise çok basitti. O zamanlar hoşlandığım biri ellerin güzelliğine çok dikkat edermiş. Öğrendiğim an tabi ki bir daha yememek üzere bıraktım 😀 Ama bakım konusunda hiçbir bilgim yoktu sadece krem ve limon kullanarak nemlendirip güçlendirmeye çalışıyordum. Oje sürüyordum, onu da acemilikle yatağı küçülmüş tırnaklarıma nasıl sürdüğümü tahmin edersiniz…

90’larda çocuk olanlar bilir, french oje üzerine yüzük parmağına nazar boncuğu yapmak çok havalıydı 🙂 Sağolsun Sultan ablam da minicik tırnaklarıma yapmaya çalışırdı. Nailart ile de öyle tanıştım zaten. Tırnak yemeyi bırakma aşamasında çok yardımcı oldu bana nailart. Lise ve üniversite döneminde kendimce nailartlar yaptım hep. Hem sakinleştiriyor hem oyalıyor hem de dakikalarca uğraştığım nailarta kıyamadığımdan tırnak yemek aklıma bile gelmiyordu. Çevremdekilerin dikkatini çektikçe fotoğraflarını paylaşmaya başladım. Sonra da tırnaklarıma özel bir hesabım olsun istedim ve ojecem’i açtım 🙂

Tırnaklarımı yediğim zamanki fotoğraf elimde maalesef ki yok. Ancak nailarta ilk başladığım zamanki fotoğraflarımdan ekleyeceğim. Bu sayede nailartlarımın da tırnaklarımın da gelişimini bir nebze görmüş olacaksınız.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet şimdi gelelim “Tırnak yemeyi bırakmak için ne yapmalıyım?” sorusuna:

 

 

Ben size kendi hikayem ile ilham olabilirim ancak. Birazdan anlatacağım bakım önerileri sadece düzenli olarak uyguladığınızda işe yarar. Ve tırnaklarınızı yedikten sonra güzel tırnaklara sahip olmak istiyorsanız düzenli bakım ile önünüzde en az 6 ay iyileşme süreci var demektir. 1 hafta uygulayıp yeniden tırnak yemeye başlarsanız sonuç alamazsınız. Bakımlı ve güzel olmak bildiğiniz üzere emek ve düzen gerektiren şeylerdir. Eğer sizin de bir başarı hikayeniz olsun istiyorsanız ve gerçekten kararlıysanız bakım önerilerimi uygulamaya hemen bugün başlayın!

 

 • Tükürüğümüz yapısı gereği tırnaklarımızı oldukça zayıflatır. Bu nedenle elinizi tırnaklarınızı muhakkak ağzınızdan çekmelisiniz.
 • Tırnaklar yapısı gereği su çekerek yumuşar. Bu nedenle ilk aşamada tırnaklarınızı sudan korumalısınız. Aynı zamanda kimyasallar da tırnaklarınıza zarar verir. Bulaşık, çamaşır ve temizlik işlerinizi yaparken eldiven kullanmayı mutlaka alışkanlık haline getirin.
 • Tırnakların güçlü olması bir miktar genetik olmakla beraber beslenme düzeni ve su tüketimi ile de ilgilidir. Dikkat etmenizde fayda var.
 • Tırnaklarınız zaten güçsüz olduğu için fazladan bir koruyucu katman için oje sürmek yararlı olacaktır. Ojelerinizin altına mutlaka tırnak koruyucu-güçlendirici baz oje sürmelisiniz. Oje sürmeyi sevmiyorsanız bile koruyucu bir oje sürmek tırnaklarınızı suya ve darbelere karşı koruyacaktır. Bu konuda Golden Rose Black Diamond önerebilirim.
 • Tükürük ile kuruyan tırnak etleriniz muhtemelen sertleşmiş olacaktır. Sizi rahatsız eden yerleri pens ile kesip tırnak iyileşene kadar kesmeli sulu manikür yaptırmayın. Çünkü tırnak etleri esasen tırnakları korumak için vardır. Kuru manikür yeterli olacaktır. Kuru manikürün nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın. Ama dediğim gibi iyileşene kadar tırnak sağlığı ön planda olmalı manikür sonraki konu 🙂
 • Sonrasında düzenli bakım ile tırnağınız yavaş yavaş sağlığına kavuşacaktır. Dikkat etmeniz gereken tırnağınıza bol bol nem verip tırnak bakım yağlarıyla bakım yapmak olacaktır. Tırnak nemlendirme konusunda Qtica Tırnak Balmı benim favorimdir. Ama yoğun yapılı bir krem de işinizi görür. Çok güzel bir tırnak bakım yağı tarifi için tıklayın.

 

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazıda sizlerden gelen tırnak yemeyi bırakma başarı hikayelerini paylaşacağım. Siz de kendinizde gördüğünüz gelişmeleri bana sosyal medya hesaplarımdan ulaştırabilirsiniz! Sevgiler..

 

2 Yanıt

 1. Merhaba Ojecem,
  Tırnak değil de parmak etlerini yeme konusunda ne önerebilirsin? Kendimi bildim bileli özellikle 2 elimin de baş parmağıyla düşman gibi savaşıyorum haha. diğer parmaklarımı çok nadiren rahatsız ediyorum ama baş parmaklar fena :/ Küçükken acı oje denemiştim ama sorun tırnak olmadığı için ve illa ağzımla soymadığım için acı ojeyle de gayet soydum kenarlarını :S

  Bu konuda önerilerin varsa sevinirim!

  • Tırnak etleri de tırnakları korumak için varlar o yüzden hem tırnaklarını zayıflatır hem de enfeksiyona açık hale getirirsin kopararak ve gittikçe sertleşip nasır halini alır bu da elinin güzel görünümünü bozar. Bu noktada yine aynı noktaya geliyoruz. Karar vermek en önemli nokta. Hem benim hem diğer arkadaşların hikayelerinde gördüğün gibi her şey karar vermekle başlıyor 🙂 eminim sen de başarabilirsin!

Bir Cevap Yazın